Protokół nr V/2007
z Sesji Rady Gminy w Krzemieniewie
w dniu 22 lutego 2007 r.
Sesja Rady Gminy w Krzemieniewie odbyła się w dniu 22 lutego 2007 r. o godz. 13oo w sali narad Urzędu Gminy w Krzemieniewie.
Otwarcia obrad dokonał Przewodniczący Rady Stanisław Osiegłowski, który serdecznie powitał obecnych radnych a w imieniu Rady zaproszonych gości: Andrzeja Pietrulę - Wójta Gminy, Dorotę Andrzejewską - Skarbnika Gminy, Longinę Szulc - Sekretarza Gminy , Ryszarda Patelkę - Zastępcę Wójta i sołtysów (listy obecności stanowią załączniki nr 1 i 2 do protokółu).
Przewodniczący - na podstawie listy obecności - stwierdził, że w obradach bierze udział 13 radnych, zatem Rada jest władna do podejmowania uchwał.
Przewodniczący zaproponował następujący porządek obrad :
Otwarcie obrad.
Przyjęcie protokółu z poprzedniej Sesji.
Zgłaszanie interpelacji.
Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian w uchwale Nr XXIX/142/2006 w sprawie zaciągania zobowiązań (rekultywacja wysypiska)
Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian w uchwale Nr XXIX/143/2006 w sprawie zaciągania zobowiązań ( wniesienie udziałów do MZO)
Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie roku 2007 poprzez dokonanie podziału nadwyżki budżetowej.
Podjęcie uchwały w sprawie zarządzenia wyborów sołtysów i rad sołeckich.
Odpowiedzi na interpelacje.
Wolne głosy i wnioski
Zakończenie.
Uwag do proponowanego porządku obrad nie zgłoszono, przewodniczący przystąpił więc do jego realizacji.
Ad.2.
Za przyjęciem protokołu z IV sesji Rady Gminy glosowało 13 radnych, przyjęty więc został jednomyślnie.
Przewodniczący zaapelował do radnych (a także sołtysów), którzy dysponują już dostępem do internetu, o podanie - na przygotowanej liście - swoich adresów e-mail, i wyrażenie zgody na wykorzystanie łączności elektronicznej do komunikowania się z biurem Rady. Podkreślił, że będzie to szybsza, sprawniejsza i tańsza forma przesyłania zainteresowanym wszelkich informacji, m.in. o terminach i planowanych porządkach obrad sesji czy komisji, protokółach z posiedzeń, projektach uchwał itp.
Na salę wszedł spóźniony radny i od tego momentu w obradach uczestniczyło 14 radnych.
Ad.3.
W punkcie zgłaszanie interpelacji głos zabrali :
1. Radna Maria Kamyczek, która prosiła o umieszczanie, z odpowiednim wyprzedzeniem, na stronie internetowej gminy informacji o terminie i programie sesji,
- zapytała również czy jest możliwość aby w protokołach z sesji imiennie zapisywać kto jak głosuje nad uchwałami,
- prosiła o uzupełnienie lampy oświetlenia ulicznego na ulicy Lipowej w Pawłowicach.
2. Radny Radosław Sobecki - poinformował o uszkodzonym przystanku autobusowym przy drodze w kierunku wsi Oporowo.
3. Radny Zbigniew Tomiński - zabrał głos w sprawie wypowiedzi radnego Jacka Stawińskiego na jednej z poprzednich sesji, dotyczącej jego spóźniania się na obrady. Podkreślił, że spóźnienia te wynikały wyłącznie z rozkładu jego zawodowych zajęć i poinformował, że plan lekcji w szkole w której pracuje został już zmieniony, w związku z czym odtąd będzie mógł przybywać na obrady punktualnie.
Ponadto prosił, aby zawiadomić odpowiednie służby drogowe, że próg zwalniający ruch drogowy przy szkole w Pawłowicach jest mało skuteczny, i że w związku z tym powinien tam zostać zamontowany drugi taki próg - od strony ronda.
Zgłosił ponadto potrzebę naprawienia chodnika na ul. Leszczyńskiej w Pawłowicach,
Odnosząc się do problemu powtarzających się dewastacji tablic informacyjnych z nazwami ulic czy miejscowości, wyraził pogląd, że w tej sprawie należy zwrócić się do policji, która powinna przykładnie karać osoby, które niszczą znaki.
4. Radny Jacek Stawiński - poinformował że odniesie się do wypowiedzi radnego Tomińskiego w odpowiedziach na interpelacje.
5. Radny Mirosław Krysztofiak - zgłosił konieczność usunięcia suchych drzew przy drodze powiatowej w Górznie oraz naprawienie wyrw w jezdni.
6. Sołtys Stanisław Józefiak poinformował o braku kosza ulicznego przy drodze w Kociugach.
Ad.4.
Przewodniczący Rady poprosił panią Skarbnik o przedstawienie projektu uchwały w sprawie dokonania zmian w uchwale Nr XXIX/142/2006 w sprawie zaciągania zobowiązań dotyczących rekultywacji wysypiska śmieci.
Odnosząc się do przedstawionego projektu radny Piotr Sikorski, zapytał, czy zawierane obecnie przez gminę umowy dotyczące zagospodarowania odpadów będą zmieniane w zależności o kursu EURO.
Pani Skarbnik odpowiedziała twierdząco. Wójt dodał, że środki ponieważ środki pochodzące z Unii Europejskiej określone są w EURO, każda niekorzystna zmiana kursu złotego do tej waluty będzie powodowała, że wszystkie gminy - udziałowcy - będą musiały swe wkłady (udziały) stosownie uzupełniać.
Ponieważ innych pytań co do projektu uchwały nie było, przewodniczący przeprowadził głosowanie.
Za przyjęciem uchwały głosowało 14 obecnych na sesji radnych - uchwała została przyjęta jednomyślnie i stanowi załącznik nr 3 do protokółu.
Ad. 5.
Projekt uchwały w sprawie dokonania zmian w uchwale nr XXIX/143/2006 w sprawie zaciągania zobowiązań dotyczących wniesienia udziałów do MZO przedstawiła również pani skarbnik. Omawiając projekt mówczyni podkreśliła, że uchwała jest bardzo podobna do przedstawionej wcześniej.
Radni nie zgłosili uwag do przedstawionego projektu uchwały.
Przewodniczący przeprowadził głosowanie. Przyjęto ją jednomyślnie - za przyjęciem głosowało 14 radnych obecnych na sesji. Uchwała stanowi załącznik nr 4 do protokółu.
Ad.6.
Pani Skarbnik w kolejnym punkcie obrad przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie 2007 r. wynikających z podziału nadwyżki budżetowej.
Odnosząc się do przedłożonej propozycji podziału nadwyżki budżetowej radna Alina Wunsz zapytała, kto jest właścicielem stodoły w Pawłowicach, która ma być adoptowana na izbę pamięci.
Wójt odpowiedział, że jest to mienie gminne.
Ponadto radna Alina Wunsz poruszyła sprawę remontu boiska przy Zespole Szkół w Pawłowicach ze środków nadwyżki budżetowej. Podkreśliła, że wszystkie remonty, które dotychczas wykonywano w szkołach na terenie gminy były realizowane ze środków własnych szkół oraz zaoszczędzonych przez szkoły subwencji. Na remont boiska przy Zespole Szkł w Pawłowicach planuje się dość dużą sumę pieniędzy. Zapytała, czy ewentualnie inne szkoły na terenie gminy będą miały zrekompensowane swoje wcześniej wydane środki na podobne zadania ?
Wójt odpowiadając przypomniał, że problem ten był omawiany na posiedzeniach wszystkich trzech stałych komisji Rady. Przyznał, że np. Zespół Szkół w Drobninie rzeczywiście realizował budowę boiska szkolnego ze swoich środków. Z uwagi jednak na fakt, że obecnie subwencja oświatowa jest znacznie niższa niż w latach poprzednich, szkoły nie są już w stanie wygospodarować dodatkowych środków na tego typu inwestycje. Dlatego w projekcie podziału nadwyżki przewidziano budowę boiska przy szkole w Pawłowicach. Boisko to jest w bardzo złym stanie i szkoła a Pawłowicach nie ma żadnych możliwości, by samodzielnie ten stan polepszyć.
Radna Alina Wunsz dodała, że jej wypowiedź nie miała na celu negowania potrzeby budowy boiska i że chodziło jej tylko o racjonalne wykorzystanie środków własnych przez poszczególne szkoły w gminie.
Ponadto radna prosiła o uściślenie informacji dotyczącej budowy drogi wraz z oświetleniem w Garzynie - pytała m.in. kto jest właścicielem gruntu, na którym droga ta będzie budowana.
Wójt odpowiedział, że jest to grunt Agencji Rolnej Skarbu Państwa i że grunt ten będzie w przyszłości przejęty przez gminę.
Radna Alina Wunsz poruszyła również sprawę zniszczonego parkingu przy kościele w Drobninie. W odpowiedzi wójt poinformował, że Powiatowy Zarząd Dróg zobowiązał się w najbliższym czasie utwardzić ten teren.
Radny Piotr Sikorski zapytał, czy nie należy oczekiwać, że gmina będzie zmuszana do przejmowania w pierwszej kolejności gruntów a następnie także różnych obiektów od Agencji Rolnej Skarbu Państwa, co byłoby dla gminy bardzo dużym obciążeniem.
Wójt odpowiadając stwierdził, że dopóki gmina nie będzie musiała nic przejmować od Agencji Własności Rolnych Skarbu Państwa, to nie będzie tego czynić. Jeżeli jednak zostanie na gminy nałożony ustawowo taki obowiązek to oczywiście przejęcia takie będą konieczne.
Ponieważ więcej uwag do proponowanej uchwały radni nie wniosili, przewodniczący zarządził głosowanie. Za przyjęciem uchwały głosowało 14 obecnych radnych - uchwała została przyjęta jednomyślnie i stanowi załącznik nr 5 do protokółu.
Przewodniczący ogłosił 10 minutową przerwę w obradach.
Ad. 7.
Po przerwie Sekretarz Gminy pani Longina Szulc przedstawiła projekt uchwały w sprawie zarządzenia wyborów sołtysów i rad sołeckich.
Odczytała terminarz zebrań z prośbą o ustosunkowanie się radnych i sołtysów do proponowanych terminów zebrań w poszczególnych wsiach.
Radni nie zgłosili żadnych uwag do proponowanej uchwały.
Przewodniczący przeprowadził głosowanie - za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych.
Uchwała została przyjęta jednogłośnie i stanowi załącznik nr 6 do protokółu.
Ad. 8.
Odpowiadając na zgłoszone interpelacje przewodniczący Rady poinformował, że informacje o terminie sesji Rady Gminy oraz projekcie porządku obrad będą zamieszczane na stronie inernetowej Gminy Krzemieniewo w dziale „Aktualności”. Odnosząc się do problemu imiennego protokółowania przebiegu głosowania na sesjach przewodniczący zadeklarował, że po sprawdzeniu, czy takie zapisy w protokółach nie byłyby sprzeczne ze statutem gminy lub innymi aktami prawnymi, zgłoszony wniosek zostanie uwzględniony.
Radny Piotr Sikorski przyznał, iż to on zgłosił ten wniosek na posiedzeniu komisji rolnictwa i że jego intencją było to, by każdy radny brał odpowiedzialność za podejmowane decyzje i by jego stanowisko w danej sprawie było znane wyborcom.
Na kolejne interpelacje odpowiedział wójt gminy Andrzej Pietrula.
Naprawianie uszkodzonych lamp ulicznych jest i będzie wykonywana w miarę potrzeb - odpowiednie środki na ten cel są w budżecie przewidziane.
Wszelkie uszkodzenia stwierdzone w toku przeprowadzonej ostatnio przez Sanepid kontroli na przystankach autobusowych (także w Oporówku) będą sukcesywnie naprawiane.
W sprawie zamontowania drugiego progu zwalniającego ruch drogowy w Pawłowicach, urząd gminy podejmie rozmowy ze Starostwem Powiatowym; naprawy chodników i studzienek będą wykonywane w miarę możliwości przez grupę remontową Urzędu Gminy
O wszelkich zniszczeniach tablic informacyjnych urząd informuje na bieżąco policję, problem ten jest poruszany na każdym spotkaniu z policjantami naszego rewiru.
Suche drzewa przy drodze do Górzna zostaną usunięte; konieczność naprawy jezdni na tej drodze zostanie przekazana Zadrządowi Dród Powiatowych - wg kompetencji.
Uzupełnianie brakujących koszy przy drogach jest zadaniem należącym głównie do Powiatu, ponieważ są to drogi powiatowe; gmina systematycznie zgłasza potrzeby występujące w tym zakresie i współpracuje w tym względzie z odpowiednimi służbami Starostwa Powiatowego
Radny Jacek Stawiński - zgodnie z wcześniejsza zapowiedzią - odniósł się do zarzutów radnego Zbigniewa Tomińskiego i stwierdził, że jego pytanie o przyczynę spóźnień radnego na sesje było w pełni uzasadnione. ponieważ przyjmując mandat radnego każdy powinien zdawać sobie sprawę, że przyjmuje na siebie dodatkowe obowiązki których wypełnienie musi godzić z obowiązkami zawodowymi.
Radny Tomiński odpowiedział, że jego priorytetem życiowym była zawsze w pierwszej kolejności praca zawodowa, później wypełnianie mandatu radnego a na końcu życie prywatne.
Ad.9.
W wolnych głosach i wnioskach radny Radosław Sobecki przedstawił informację o wynikach wyborów do Izb Rolniczych. Podał m.in., że frekwencja w naszej gminie wyniosła 1,9 % osób uprawnionych do głosowania i była najniższa w powiecie leszczyńskim. Wybrano 15 członków do Izby Rolniczej a przewodniczącym został pan Krzysztof Kwiatoń.
Ponadto poinformował zebranych, że ważność straciły uprawnienia na obsługę opryskiwaczy rolniczych - dotyczy to rolników, którzy posiadali uprawnienia wydane na czas nie określony. Wynika to m.in. z faktu, że zmieniają się środki chemiczne stosowane do oprysków i rolnicy powinni takie uprawnienia odnowić - będą one tym razem ważne tylko na kolejne 5 lat. Zaproponował, że jeżeli będzie taka potrzeba, może taki kurs zorganizować w Oporówku.
Dodał, że istnieje możliwość zorganizowania kursu poprzez Izbę Rolniczą dla kombajnistów. Poinformował także o targach rolniczych, które odbędą się 10 i 11.marca 2007 r.
Radna Maria Kamyczek prosiła o przybliżenie sprawy wyjazdu radnych do Holandii, pytała czy jest opracowany już program tej wizyty.
Wójt odniósł się do informacji radnego Radosława Sobeckiego w sprawie frekwencji na wyborach do Izb Rolniczych; przyznał, że frekwencja była znikoma i że jedną z przyczyn tej sytuacji jest to, że uprawnienia wyborcze zostały ustawowo przypisane ludziom, którzy mają po 0,50 ha ziemi i którzy faktycznie rolnikami nie są.
Jeżeli chodzi o wyjazd do Holandii to przewidywany jest on w terminie 19 - 22 kwietnia br. Program nie jest jeszcze dokładnie opracowany. Prawdopodobnie w jednym dniu zorganizowana będzie specjalna konferencja nt. problemu alkoholizmu albo narkomanii - Holendrzy zwrócili się do nas z pytaniem, który z tych problemów nas bardziej interesuje. Wójt zasugerował, że mógłby to być temat narkomanii.
Ponadto w gminie holenderskiej wiele się zmieniło, pani Burmistrz odeszła i jest powołany Komisarz w tej gminie. Prawdopodobnie maja kłopoty finansowe i obecnie realizują program naprawczy. Jeżeli chodzi o noclegi - proponują w rodzinach.
Radna Kamyczek prosiła, aby z naszej strony poszła sugestia by przyjęli nas jako grupę i ulokowali wspólnie w hotelu, ponieważ my od pewnego czasu tez ich tak przyjmujemy.
Wójt prosił sołtysów o zwrócenie uwagi na zebraniach wyborczych, aby do głosowania przystępowały osoby zameldowane w danej wsi, ponieważ w przeszłości były przypadki , że w zebraniach uczestniczyły osoby nie mieszkające w danej wsi.
Ponadto poinformował, że jest po rozmowach w Kuratorium Oświaty, gdzie dowiedział się o decyzji iż gmina ma przyznany autobus szkolny. Podkreślił, że jest to dla naszej gminy bardzo dobra wiadomość, ponieważ jeden ze starych autobusów jeż już bardzo wyeksploatowany.
Radny Zbigniew Ptak zajął głos w sprawie szkoleń na opryskiwacze. Był oburzony, ponieważ uprawnienia na opryskiwacze były ważne bezterminowo. Wyraził podejrzenie, że pewnie ktoś, kto chce zarobić na szkoleniach rolników spowodował wprowadzenie okresu ważności uprawnień na 5 lat.
Na zakończenie obrad Wójt poinformował, że została opracowana Strategia Integracji i Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Krzemieniewo na lata 2006 - 2013.
Materiał ten otrzymali wszyscy radni w celu zapoznania się z nim i omówienia na komisjach rady. Na kolejnej sesji Rada będzie mogła podjąć uchwale w sprawie przyjęcia tej strategii.
Ad. 10.
Innych spraw nie poruszano. Przewodniczący podziękował zebranym za przybycie i zamknął obrady.
Protokółowała: |
|
Przewodniczący
Rady Gminy w Krzemieniewie |
(Bogusława Stróżyńska) |
|
( Stanisław Osięgłowski) |