Protokół nr I/1/2002
z I inauguracyjnej Sesji Rady Gminy w Krzemieniewie
w dniu 19 listopada 2002 r.
Obrady I inauguracyjnej Sesji Rady Gminy w Krzemieniewie odbyły się w dniu 19 listopada 2002 r. o godz. 13oo w sali narad Urzędu Gminy w Krzemieniewie.
Otwarcia obrad dokonał najstarszy wiekiem radny Julian Woźniczka, który serdecznie powitał obecnych radnych i zaproszonych gości: pana Józefa Dudkowiaka - Przewodniczącego Gminnej Komisji Wyborczej, Andrzeja Pietrulę - Wójta Gminy, Dorotę Andrzejewską - Skarbnika Gminy, Longinę Szulc - Sekretarza Gminy oraz Ryszarda Patelkę - Kierownika Referatu Rozwoju Gospodarczego (lista obecności stanowi zał. nr do protokółu).
Przewodniczący obrad stwierdził, że w obradach udział bierze 15 radnych, co oznacza, że podejmowane przez Radę uchwały będą prawomocne.
Zaproponował następujący porządek obrad :
Otwarcie obrad.
Wręczenie przez Przewodniczącego Gminnej Komisji Wyborczej zaświadczeń o wyborze na radnego Rady Gminy Krzemieniewo oraz o wyborze na Wójta.
Złożenie ślubowania.
Ukonstytuowanie się Rady Gminy :
Wybór Przewodniczącego Rady Gminy
Wybór Wiceprzewodniczącego
Ukształtowanie się stałych Komisji Rady.
Wybór Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
Sprawozdanie Wójta o stanie gminy.
Ślubowanie Wójta.
Podjęcie uchwały w sprawie wynagrodzenia Wójta
Wybór członków Zgromadzenia Związku Międzygminnego Wodociągów i Kanalizacji Wiejskich we Wschowie.
Wolne głosy i wnioski
Zakończenie.
Porządek obrad został przyjęty przez radnych jednogłośnie.
Ad.2.
Przewodniczący Gminnej Komisji Wyborczej pan Józef Dudkowiak wręczył zaświadczenia o wyborze na radnego Rady Gminy obecnym radnym oraz zaświadczenie o wyborze w głosowaniu powszechnym Wójtowi, po czym złożył wszystkim wybranym gratulacje i życzył owocnej pracy w nowej kadencji rady.
Ad.3
W kolejnym punkcie obrad przystąpiono do składania przez radnych ślubowania.
Rotę ślubowania radnego odczytał przewodniczący obrad Julian Woźniczka (treść roty stanowi załącznik nr 2 do protokółu). Najmłodsza wiekiem radna pani Henryka Przybylska odczytywała kolejno nazwiska radnych z listy (zał. nr 3) a wywołani radni kolejno powtarzali słowo „ślubuję”.
Ad.4.
Przewodniczący obrad poinformował radnych, że zgodnie z art. 19 pkt. 1 ustawy o samorządzie gminnym, rada dokonuje wyboru przewodniczącego oraz wiceprzewodniczącego w głosowaniu tajnym. Przeprowadzenie tajnego głosowania wymaga powołania komisji skrutacyjnej. Poprosił o zgłaszanie kandydatów do tej komisji.
Zgłoszono następujące kandydatury do komisji skrutacyjnej :
Jacek Stawiński,
Andrzej Hofman,
Henryka Przybylska
Zaproponowani kandydaci wyrazili zgodę na pracę w komisji a rada zaaprobowała powołanie komisji skrutacyjnej w w/w składzie. (załącznik nr 4 do protokółu)
Przewodniczący obrad poprosił z kolei o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego rady.
Radny Józef Krysztofiak zgłosił kandydaturę radnego Stanisława Osięgłowskiego, uzupełniając zgłoszenie krótką rekomendacją.
Pan Stanisław Osięgłowski wyraził zgodę na kandydowanie.
Innych kandydatów nie zgłoszono. Przewodniczący obrad poprosił Komisję Skrutacyjną o przygotowanie kart do głosowania i przeprowadzenie wyborów.
Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej poinformował radnych o sposobie głosowania.
Komisja skrutacyjna przygotowała karty do głosowania i dostarczyła je radnym. Po ich ponownym zebraniu od radnych, przewodniczący obrad ogłosił przerwę.
Po przerwie Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej odczytał protokół z wyboru Przewodniczącego Rady - został nim wybrany Pan Stanisław Osięgłowski, na którego w głosowaniu tajnym głosowali wszyscy z 15 radnych. Protokół stanowi załącznik nr 5 do protokółu.
W związku z dokonanym wyborem Przewodniczący obrad odczytał treść projektu uchwały w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady (zał. Nr 6). Uchwałę radni przyjęli jednomyślnie.
Przewodniczący obradom pan Julian Woźniczka złożył gratulacje nowo wybranemu Przewodniczącemu i powierzył mu prowadzenie dalszej części obrad .
Zabierając głos Pan Stanisław Osięgłowski serdecznie podziękował radnym za wybór i zapewnił, ze dołoży wszelkich starań, by sprostać zadaniu jakie mu powierzono i nie zaprzepaścić kredytu zaufania udzielonego mu przez Radę.
Następnie przystąpiono do wyboru Wiceprzewodniczącego Rady Gminy.
Przewodniczący Rady poinformował, że wiceprzewodniczącego Rada wybiera również w głosowaniu tajnym, analogicznie jak przewodniczącego.
Przewodniczący Rady poprosił o zgłaszanie kandydatów.
Radna Maria Kamyczek zgłosiła kandydaturę pana Józefa Krysztofiaka. Zgłoszony wyraził zgodę na kandydowanie.
Drugiego kandydata pana Zbigniewa Tomińskiego zgłosiła radna Alina Wunsz. Pan Tomiński wyraził zgodę na kandydowanie.
Innych kandydatów nie zgłoszono.
Ponieważ żaden ze zgłoszonych kandydatów nie był członkiem wcześniej powołanej Komisji Skrutacyjnej postanowiono, że wybory przeprowadzi komisja skrutacyjna w takim samym składzie jak przy wyborze przewodniczącego Rady.
Komisja Skrutacyjna przystąpiła do pracy związanej z wyborem wiceprzewodniczącego - przygotowano karty do głosowania i przeprowadzono głosowanie..
Po obliczeniu głosów Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej odczytał protokół z wyboru wiceprzewodniczącego Rady, z którego wynikało, że za kandydaturą radnego Józefa Krysztofiaka w głosowaniu tajnym głosowało 10 radnych, a za kandydaturą radnego Zbigniewa Tomińskiego głosowało 5 radnych (protokół stanowi zał. 7 do protokółu).
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie wyboru radnego Józefa Krysztofiaka na wiceprzewodniczącego Rady Gminy.
Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych. ( uchwała stanowi zał. nr 8 do protokółu).
Ad. 5.
Kolejnym punktem obrad było wyłonienie się stałych komisji rady. Przewodniczący zaproponował , aby radni pracowali w trzech komisjach, a mianowicie :
Komisji Rewizyjnej,
Komisji Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego,
Komisji Infrastruktury Społecznej.
Pani Sekretarz Gminy odczytała zakres tematyczny prac poszczególnych komisji.
Następnie Przewodniczący poprosił radnych o zastanowienie się i zdeklarowanie w której komisji chcieliby pracować.
O udzielenie głosu poprosiła przewodniczącego radna Alina Wunsz. Nawiązując do ustawy o samorządzie gminnym, która umożliwia powoływanie w radzie klubów radnych, radna złożyła na ręce przewodniczacego wniosek o powołanie w Radzie Klubu Inicjatyw Samorządowych. Przewodniczący Rady wniosek przyjął. Wniosek stanowi załącznik nr 9 do protokółu.
Przystąpiono do powołania stałych komisji rady.
Do pracy w Komisji Rewizyjnej zgłosili się radni:
Woźniczka Julian
Ptak Zbigniew
Przybylska Henryka
Stawiński Jacek
Do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego zgłosili się radni :
Kamyczek Maria
Hofman Andrzej
Sobczak Marian
Kruk Leszek
Przybylska Maria
Krysztofiak Józef
Do Komisji Infrastruktury Społecznej zgłosili się radni:
Nowakowski Henryk
Adamska Józefa
Tomiński Zbigniew
Wunsz Alina
Po ukonstytuowaniu się składów komisji Przewodniczacy Rady odczytał projekty uchwał w sprawie powołania Komisji . Nad uchwałami przeprowadzono głosowanie.
Za powołaniem Komisji Rewizyjnej w wyżej wymienionym składzie głosowało 14 radnych, 1 radny się wstrzymał od głosowania.
Za powołaniem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego w wyżej wymienionym składzie głosowało 14 radnych, 1 się wstrzymał od głosowania.
Za powołaniem Komisji Infrastruktury Społecznej w wyżej wymienionym składzie głosowało 14 radnych, 1 się wstrzymał od głosowania.
Uchwały powołujące trzy stałe komisje Rady Gminy w Krzemieniewie zostały więc przyjęte większością głosów i stanowią załączniki nr 10,11 i 12 do protokółu.
Ad. 6.
Przewodniczący rady poinformował zebranych, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminy, wybór przewodniczących komisji stałych rady jest kompetencją członków danej komisji. Jedynie wybór przewodniczącego komisji rewizyjnej, należy do kompetencji Rady, która dokonuje jego wyboru w głosowaniu jawnym. Poprosił o podanie kandydatów na pełnienie funkcji przewodniczącego komisji rewizyjnej.
Zgłoszono dwie kandydatury:
radnego Juliana Woźniczkę
radną Henrykę Przybylską
Oboje radni wyrazili zgodę na przewodniczenie komisji.
Przeprowadzono głosowanie - za kandydaturą pana Juliana Woźniczki głosowało 11 radnych a za kandydaturą pani Henryki Przybylskiej głosowo czterech.
W związku z powyższym wynikiem głosowania przewodniczącym Komisji rewizyjnej został radny Julian Woźniczka.
Przewodniczący odczytał projekt uchwały w sprawie wyboru przewodniczącego oraz przeprowadził głosowanie nad uchwałą. Za uchwałą głosowało 13 radnych , 2 radnych wstrzymało się od głosu. Uchwała została więc przyjęta większością głosów i stanowi załącznik nr 13 do protokółu.
Przewodniczący ogłosił przerwę.
Po przerwie, którą członkowie dwóch pozostałych komisji Rady wykorzystali na wybór swych przewodniczących, Rada została poinformowana, że Przewodniczącą Komisji Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego została pani Maria Kamyczek a Przewodniczącym Komisji Infrastruktury Społecznej został pan Zbigniew Tomiński.
Ad. 7.
W kolejnym punkcie obrad Przewodniczący poprosił pana Wójta o złożenie informacji o stanie gminy.
Wójt rozpoczął swe wystąpienie od złożenia gratulacji wszystkim nowo wybranym radnym oraz wybranym dziś: przewodniczącemu i wiceprzewodniczącemu Rady oraz przewodniczącym komisji.
Następnie przedstawił informacje o stanie gminy. Informacja stanowi załącznik nr 14 do protokółu.
Ad. 8.
Przewodniczący Rady poinformował zebranych, że zgodnie z art. 29a ustawy o samorządzie gminnym objęcie obowiązków przez Wójta Gminy następuje z chwilą złożenia przez niego ślubowania przed Radą Gminy.
W związku z powyższym poprosił wszystkich o powstanie.
Przewodniczący odczytał rotę ślubowania.
Wójt odpowiedział: „ślubuję”.
(treść roty ślubowania wójta stanowi załącznik nr 15 do protokółu).
Ad. 9.
W kolejnym punkcie przewodniczący poinformował, że w związku z objęciem od dnia dzisiejszego obowiązków Wójta przez pana Andrzeja Pietrulę, Rada powinna podjąć uchwałę w sprawie upoważnienia Przewodniczącego Rady do wykonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec Wójta. Wyjaśnił, że upoważnienie dotyczy czynności związanych np. z urlopowaniem czy delegowaniem Wójta a nie dotyczy czynności związanych z wynagrodzeniem. Przewodniczący przedstawił projekt uchwały w tej sprawie.
Radni uchwałę przegłosowali jednomyślnie, stanowi ona zał. nr 16 do protokółu.
Następnie Przewodniczący odczytał projekt uchwały w sprawie wynagrodzenia dla Wójta. Jednocześnie poprosił panią skarbnik o uzasadnienie zawartych w projekcie uchwały wysokości wynagrodzenia zasadniczego i jego pochodnych. Pani skarbnik powołała się na odpowiednie przepisy prawne i wynikającą z nich siatkę płac. Dodała ponadto, że zawarta w projekcie uchwały propozycja wynagrodzenia dla wójta w istocie odpowiada wynagrodzeniu, które pan wójt pobierał dotychczas.
Po tych wyjaśnieniach przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie. Za jej przyjęciem głosowało 15 radnych, uchwała została przyjęta jednomyślnie i stanowi załącznik nr 17 do protokółu.
Radny Józef Krysztofiak złożył wniosek by Rada przyznała panu Wójtowi na okres 1 roku dodatek specjalny w wysokości 40 % wynagrodzenia zasadniczego. Wniosek ten pan Krysztowiak uzasadniał tym, że w obecnej kadencji zakres zarówno obowiązków jak i odpowiedzialności Wójta ulega istotnemu poszerzeniu - będzie on bowiem jednoosobowo wykonywał zadania, które dotychczas należały do Zarządu Gminy.
Wniosek został poddany pod głosowanie. Za jego przyjęciem było 14 radnych, 1 radny był przeciwny.
Przewodniczący poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie dodatku specjalnego dla Wójta Gminy. Za uchwałą głosowało 14 radnych , 1 radny był przeciwny.
Uchwała została więc przyjęta większością głosów i stanowi załącznik nr 18 do protokółu.
Ad. 10.
W kolejnym punkcie przystąpiono do wyborów przedstawicieli Rady na członków Zgromadzenia Związku Międzygminnego Wodociągów i Kanalizacji Wiejskich we Wschowie.
Przewodniczący poprosił pana Wójta o przybliżenie istoty działalności tego Związku. Wójt poinformował, że Związek zrzesza gminy byłego województwa leszczyńskiego. W skład Zgromadzenia Związku wchodzą przedstawiciele z każdej gminy. Związek zarządza większością sieci wodociągowej i innych tego typu urządzeń komunalnych na terenie naszej gminy. Wójt z naszej gminy mógłby również być przedstawicielem gminy w Związku, lecz ponieważ jest już członkiem Zarządu Związku, nie może pełnić tej funkcji i dlatego Rada powinna wybrać dwóch innych przedstawicieli do Zgromadzenia Związku.
Po tych wyjaśnieniach przewodniczący poprosił o zgłoszenie kandydatów do Zgromadzenia Związku.
Zgłoszono :
radnego Zbigniewa Ptaka
radnego Leszka Kruka
Obaj radni wyrazili zgodę na powierzenie im tej funkcji w Zgromadzeniu. .
Wobec powyższego Przewodniczący odczytał projekt uchwały w sprawie wyboru przedstawicieli do Zgromadzenia Związku Międzygminnego Wodociągów i Kanalizacji Wiejskich we Wschowie.
Uchwała została przyjęta jednomyślnie - za jej przyjęciem głosowało 15 radnych. Uchwała stanowi załącznik nr 19 do protokółu.
Ad. 11.
W wolnych głosach i wnioskach radny Zbigniew Tomiński mówił o:
potrzebie postawienia tablic ogłoszeniowych w poszczególnych wsiach,
uzupełnieniu i odnowieniu słupków przydrożnych przy zakręcie drogi w pobliżu rozdzielni gazu w Pawłowicach
konieczności ograniczeni prędkości przy szkole w Pawłowicach,
o niedokończeniu wykaszania rowu w Pawłowicach.
Radny Hofman Andrzej - poruszył sprawę podłączeń telefonicznych do linii ziemnej oraz sprawę wyborów do Izb Rolniczych.
Radny Jacek Stawiński - mówił o handlu obwoźnym pytając, czy firmy z innych gmin zajmujące się tego typu działalnością odprowadzają do naszej gminy podatek od tej działalności,
Pan Wójt ustosunkował się do poruszonych spraw następująco :
tablice ogłoszeniowe będą w poszczególnych miejscowościach stawiane w miarę możliwości finansowych gminy,
wniosek o uzupełnienie brakujących słupków przydrożnych w Pawłowicach został już złożony w Zarządzie Powiatowym Dróg,
zmiana ograniczenia prędkości przy szkole w Pawłowicach ma związek z prowadzoną budową sali gimnastycznej,
wskazany rów wykaszała spółka wodna z Pawłowic, Urząd Gminy zwróci się aby dokończono te prace,
sposób wykorzystania przyłączy telekomunikacyjnych zależy wyłącznie od TP S.A. i gmina nie ma na to żadnego wpływu,
wybory do Izb Rolniczych odbędą się 8 grudnia br.; wszystkimi sprawami dotyczącymi zgłaszania kandydatów oraz wskazaniem lokalu wyborczego zajmują się pracownicy Izby Rolniczej.
Jeżeli chodzi o handel obwoźny, to każdy przedmiot gospodarczy, który występuje do urzędu o zezwolenie na taką działalność, zezwolenie takie otrzymuje; nie można zabronić handlu na terenie naszej gminy firmom z innych gmin - nie ma takiej możliwości prawnej; mieszkańcom naszej gminy również nie można zabronić prowadzenie podobnej działalności na terenie innych gmin.
Ad. 12.
Na tym porządek obrad został wyczerpany.
Przewodniczący Rady podziękował zgromadzonym za przybycie i udział w sesji i obrady zamknął.
Przewodniczący
Rady Gminy w Krzemieniewie
......................................
( Stanisław Osięgłowski)
Protokółowała:
....................................
(Bogusława Stróżyńska)