PROTOKÓŁ NR 4 /2007
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej
Dnia 07 lutego 2007 roku o godz. 9.oo rozpoczęto posiedzenie Komisji Rewizyjnej
Uczestniczyli w nim wszyscy członkowie komisji oraz Sekretarz Gminy p. Longina Szulc. Lista obecności stanowi załącznik Nr 1 do niniejszego protokółu.
Przewodniczący Komisji zaproponował następujący porządek obrad :
Kontrola organizacji pracy w Urzędzie Gminy .
wolne głosy i wnioski .
ad. Pkt.1
--------- ---
Sekretarz Gminy przedstawiła ogólne zasady działania urzędu gminy. Omówiła regulamin organizacyjny , nadany Zarządzeniem Wójta Gminy Nr 25/2003 z dnia 30 czerwca 2003 roku.
Przypomniała strukturę organizacyjną urzędu , zakres działania i obowiązujący czas pracy.
Sekretarz Gminy przypomniała też o jednostkach budżetowych , które realizują zadania gminy a są organizacyjne wyodrębnione .
Przewodniczący Komisji
--------------------------------
Pytała na jakich zasadach działa Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej ?
W odpowiedzi Sekretarz Gminy wyjaśniła , że GOPS, jest właśnie taką wyodrębnioną jednostką budżetową. Osobą odpowiedzialną za prace GOPS jest Kierownik, któremu podlegają zatrudnieni tam pracownicy.
Przewodniczący Komisji twierdził, ze sprawa GOPS jest nieuregulowana, choćby z tego powodu, że Kierownik GOPS zamierza zatrudnić osoby do księgowości, której samodzielnie nie prowadzi , gdyż obsługiwany jest przez Urząd Gminy a o takim zatrudnieniu nie wie nikt w Urzędzie. Przewodniczący twierdzi , że osobiście rozmawiał , ze Skarbnikiem, który nic o tym nie wiedział. Nie miała też wiedzy na ten temat Sekretarz Gminy.
W związku z zaistniałą sytuacją Przewodniczący zarzucił brak właściwej organizacji pracy
i brak prawidłowego przepływu informacji pomiędzy wydziałami i jednostkami.
Radna Henryka Przybylska
-------------------------------------
Pytała ile osób pracuje w księgowości , ile jednostek obsługują pracownicy księgowości
i poddawała w wątpliwość czy jest to wystarczającą liczba osób ?
Z uwagi na rosnący budżet Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej , który oscyluje w granicach 3 mln złotych należałoby jak najszybciej wyodrębnić księgowość GOPS-u , celem odciążenia pracowników UG.
Taki wniosek uzasadnia się tym, że budżet GOPS w chwili obecnej znacznie przewyższa budżet największego Zespołu Szkół a jak wiadomo szkoły mają swoje komórki rachunkowe.
Przewodniczący Komisji pytał Sekretarza Gminy dlaczego w Urzędzie nie ma radcy prawnego?
W odpowiedzi Sekretarz wyjaśniła, że nie ma takiej potrzeby aby dodatkowo zatrudniać radcę, gdyż zarówno ona jak i Wójt Gminy są z wykształcenia prawnikami.
Przewodniczący Komisji nalegał aby Sekretarz Gminy, przedstawiła kiedy zatrudniona będzie osoba na stanowisko związane z pozyskiwaniem funduszy unijnych?
W odpowiedzi uzyskał informację , że nie jest to sprawa prosta, gdyż trzeba poszukać osoby
z odpowiednim wykształceniem i z odpowiednimi umiejętnościami. Ponadto konieczne jest ogłoszenie konkursu . W związku z nowymi zasadami przyjmowania pracowników do urzędu Gminy Wójt wydał Zarządzenie Nr 123 w dniu 17 marca 2006 roku , które szczegółowo określa zasady naboru pracowników.
Przewodniczący Komisji pytał również dlaczego gmina nie pobiera opłat za specyfikację istotnych warunków zamówienia? Często jest to gruba księga dokumentów , na którą wydać trzeba sporo papieru a mimo wszystko nic nie kosztuje. A co zrobi gmina w sytuacji gdy zgłosi się po taki dokument 100 oferentów?
Sekretarz odpowiedziała , że ustawa daje możliwość pobierania opłat ale z uwagi na to, że SIWZ można pobrać również ze strony internetowej takich opłat nie wprowadzono.
Przewodniczący twierdził jednak, że pobranie specyfikacji ze strony internetowej nie powoduje kosztów w gminie. Papier na którym zainteresowany drukuje SIWZ , jest kupowany na jego koszt.
Natomiast SIWZ wydawane przez urząd narażają gminę na koszty papieru i kserokopiarek . Przewodniczący Komisji prosił, aby Sekretarz Gminy rozważyła wprowadzenia opłat za SIWZ.
Przewodniczący Komisji zarządził , że kolejne posiedzenie odbędzie się w dniu 28 lutego br.
o godz. 12.00 . Zgodnie z przyjętym planem, tematem spotkania będzie kontrola pobierania opłat za wynajem pomieszczeń wiejskich.
Na powyższym posiedzenie zakończono
Protokólowała DA Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Jacek Stawiński
Typ dokumentu:
Protokoły komisjiKadencja: Kadencja V (2006 - 2010)
Autor informacji: Longina Szulc
Informację wprowadził: Tomasz Stachowiak
Opublikowany dnia: 2007-02-07
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0